Lahana seçerken, ister sıkı ister gevşek olsun, tadı çok daha kötüdür, bu yüzden rastgele satın almayın.

- 2021-05-21-

Lahana seçerken, ister sıkı ister gevşek olsun, tadı çok daha kötüdür, bu yüzden rastgele satın almayın.


Lahana çok yaygın bir sebzedir ve tüm yıl boyunca satın alınabilir, bu yüzden hala lahana yemeyi severim. Lahana ister elle ister başka yöntemlerle doğransın nispeten basittir, ancak birçok kişi lahanayı kendi kendine hazırlayacaktır. Tadı dışarıdan alınanlar kadar iyi değil. Bunun nedeni muhtemelen lahana seçerken doğru olanı seçmemiş olmanızdır. Bu nedenle, yüksek kaliteli lahanayı daha iyi seçmek için seçim yaparken bazı şeylere daha fazla dikkat edin.


Lahananın iki farklı durumu vardır, biri nispeten gevşek, diğeri nispeten sağlamdır. Bu nedenle, lahanayı hazırlarken, son yapılan lahananın tadı ve dokusunun daha iyi olmasını sağlamak için seçime daha fazla dikkat etmelisiniz.


Bunlar arasında, sert lahana ve gevşek lahana arasında hala bir fark vardır. Bunu öğrenmek için ellerinizle hafifçe hissetmeniz yeterlidir. Çünkü gevşek lahana, alındığında önemli ölçüde daha az ağırlığa sahip olacak, ancak daha sıkı olan lahana, alındığında çok daha ağır hissedecektir. İki çeşit lahana arasındaki fark oldukça büyük olduğundan, dolgular için sert lahana, rendelenmiş lahana yapmak için ise gevşek lahana kullanmanızı tavsiye ederim.


Lahananın sıkılığına ek olarak, lahananın rengini de gözlemliyorum. Lahana donuk ve donuksa, satın almamak en iyisidir. Bu tür lahana sadece taze değil, aynı zamanda tadı da taze değil ve tadı çok daha kötü, bu yüzden tavsiye edilmiyor.


Ayrıca, dokunuşa daha yumuşak gelen lahanaları satın aldığınızdan emin olun, bu tür lahanalar daha yumuşak olacaktır. Kızarmış lahana tadı daha taze olacak ve ayrıca çok gevrek ve lezzetli olacaktır. Lahana yapma yöntemi de var. Doğrudan kesmek için bıçak kullanmamalısınız. Bu yöntem pek doğru değil. En iyi yol lahanayı elle yırtmaktır.